Congratulations to Chloe Esposito on 7th place at the London Olympic Games

Congratulations to club member Chloe Esposito on her achievement of 7th place  in the London 2012 Olympic Modern Pentathlon competition.

Chloe is the first Australian to finish with a top 10 placing  in the Olympics Modern Pentathlon competition. http://au.news.yahoo.com/thewest/sport/a/-/other/14533954/esposito-finishes-7th-in-modern-pentathlon/

You can find out more about Chloe’s journey to London 2012 at http://chloe2012.adcu.com.au/chloes-story.html

Asian Junior & Cadet Fencing Championships – Bangkok, Thailand

Congratulations to our younger members who were successful in qualifying for the AJCFC 2011 which was held in Bangkok, Thailand 5 – 13 March.

Four of the five NSW fencers on the Australian Team at the Championships are members of UTS fencing Club.  Lishan Sung, Patrick Daley, Lachlan Fitzgerald, and Oscar Hargreaves represented Australia in Foil and Epee.

It was Lachlan and Patrick’s first big international competition and they both did well to make the DE in the their events. Patrick was also a member of the successful Cadet Men’s Foil Te am that came away with a Bronze medal.  This was the best result yet for the Cadet Men’s Foil team in the history of this competition.

Lishan made the top 8 in the Cadet Foil and top 16 in the Junior Foil.

City of Sydney – Open Foil and Epee

The City of Sydney Foil and Epee competitions were dominated by fencers from UTS.  The top 4 fencers in the Men’s Open Foil were UTS members,  The Women’s Open Foil was also won by UTS member Lishan Sung.  In the Women’s Epee, the Gold and Silver were taken by UTS members Chloe Esposito and Julie Seggie respectively. In the Men’s Open Epee Richard Purdie and Marcus Pesman took the Gold and Silver respectively.  Richard Purdie was also successful in taking the Gold medal in the Men’s Veteran Epee and Julie Seggie was top of the Women in the Veterans Epee.

Australian Championships 2010

Men’s Foil Individual
Gold – Joe Slowiaczek
25th – Hayden Fitzgerald

Men’s Foil Teams
Gold – Joe Slowiaczek

Women’s Foil Individual
Bronze – Lishan Sung
10th – Anna Slowiaczek

Women’s Foil Teams
Gold – Lishan Sung
Bronze – Anna Slowiaczek

Women’s Epee Individual
19th – Julie Seggie
20th – Chloe Esposito

Veteran Men’s Epee Individual
11th – Duncan Fairweather (Gold 50+ Age Category)

Veteran Women’s Epee Individual
Bronze – Julie Seggie

Commonwealth Fencing Championships 2010

UTS Fencing Club wins 8 Gold medals at the Commonwealth Fencing Championships held in Melbourne in September.

Men’s Foil Individual
Gold – Frank Bartolillo
5th – Joe Slowiaczek

Men’s Foil Team
Gold – Frank Bartolillo, Joe Slowiaczek

Women’s Foil Individual
20th – Lishan Sung

Women’s Foil Teams
Bronze – Lishan Sung

Women’s Sabre Individual
22nd – Min Yi Du

Women’s Sabre Team
Silver – Min Yi Du

Veteran Men’s Foil Individual
Bronze – Richard Purdie (Gold 60-69 Age Category)
11th – Rowan Turner

Veteran Men’s Foil Team
Gold – Richard Purdie, Rowan Turner

Veteran Men’s Epee Individual
7th – Richard Purdie (Gold 60-69 Age Category)
8th – Rowan Turner
16th – Marcus Pesman

Veteran Women’s Epee Individual
Bronze – Julie Seggie (Gold 50-59 Age Category)

Veteran Women’s Epee Team
Gold – Julie Seggie

Veteran Women’s Sabre Individual
Gold – Min Yi Du

AFF # 2 competition: Robyn Chaplin Tournament 2010 – 12 – 14 June 2010

Open Men’s Foil

1st place: Bartolillo, Frank

3rd place: Slowiaczek, Joe

37th place: Tyshchenko, Andrey

38th place: Daley, Patrick

49th place: Turner, Rowan

Open Women’s Foil

1st place: Sung, Lishan

6th place: Wallis, Georgia

16th place: Slowiaczek, Anna

19th place: Seggie, Julie

Open Women’s Sabre

3rd place: Du, Min

6th place: Yeung, Melissa

Open Men’s Epee

13th place: Yang, Liu

17th place: Davies, Nick

Open Women’s Epee

17th place: Esposito Chloe

19th place: Seggie, Julie

Open Men’s Sabre

16th place: Lamont, Michael

State Competition results for May 2010

President’s Cup 2010 – 16th May 2010

Open Men’s Foil
5th place: Tyschchenko, Andrey
7th place: Turner, Rowan
8th place: Purdie, Richard
9th place: Daley Patrick
14th place: Aitchison, Phil
17th place: Phillips, Edward

Open Women’s Foil
1st place: Sung, Lishan

Allyson Schofield Sabre Competion – 16th May 2010

Open Men’s Sabre
9th place: Lamont, Michael

Marconi Cup 2010 – 2nd May 2010

Open Men’s Epee
3rd place: Pesman, Marcus
11th place: Purdie, Richard

Open Women’s Epee
3rd place: Seggie, Julie

Challenge Australia – 22nd May 2010

Men’s Open
24th place: Davis, Nick
54th place: Pesman, Marcus
68th place: Fairweather, Duncan

Women’s Open
42nd place: Seggie Julie