Photos from the NSW Championships!

2014 NSW State Championships

UTS Fencing has a pretty good year in the 2014 state championships series, netting an overall medal count of 19 ( 5 Gold, 6 Silver and 8 Bronze medals ), well done UTS Fencing. The results from the most recent state championships events are as below:

2014 NSW State Open Championships

Open Men’s Foil (26th Oct)

Bronze: Andrey Tyshchenko

12th place: Rowan Turner

 

Open Women’s Foil (26th Oct)

8th place: Joyce Zhu

9th place: Julia Lyaschenko

 

Open Men’s Epee (26th Oct)

Bronze: Lachlan Fitzgerald

6th place: Kelly Durant

7th place: Daniel West

12th place: Reagan Clarke

14th place: Oscar Hargreaves

 

Open Women’s Epee (26th Oct)

Silver: Elizabeth Duff

5th place: Melissa Yeung

6th place: Emily Principe

10th place: Karen Nonis

 

Open Men’s Sabre (26th Oct)

16th place: Attila Brungs

 

2014 NSW Team Championships

Men’s Foil Teams (19th Oct)

Silver: UTS A

6th place: UTS B

 

Women’s Foil Teams (19th Oct)

5th place: UTS A

7th place: UTS B

 

Men’s Epee Teams (12th Oct)

Bronze: UTS A

5th place: UTS B

 

Women’s Epee Teams (12th Oct)

Silver: UTS

 

2014 NSW State Veteran Championships

Veteran Men’s Foil (2nd Nov)

Gold: Andrey Tyshchenko

Silver: Michael Prince

Bronze: Rowan Turner

 

Veteran Men’s Epee (2nd Nov)

Gold: Andrey Tyshchenko

Bronze: Rowan Turner

 

Veteran Men’s Sabre (2nd Nov)

Bronze: Attila Brungs

 

2014 Cadet (U/17) Sydney Olympic Cup

Women’s Epee (26th Oct)

Gold: Emily Principe

Silver: Elizabeth Duff

4th place: Karen Nonis

 

Men’s Foil (26th Oct)

Silver : Adam Chew

 

Women’s Foil (26th Oct)

6th place: Joyce Zhu

 

Some results and photos from Perth (AFF#3)

Congratulations to the Women’s Epee Team for silver, and the Men’s Foil Team for bronze, as well as Julie’s gold medal in Veteran Women’s Epee Andrey’s bronze medal in the Veteran Men’s Foil.

Australian Team Selections : UTS

Congratulations to the follow UTS fencers and staff on their selection to the Australian Teams

World Veterans Championships (Debrecen, Hungary, 21-26 October)
Sarah Osvath – Epee
Julie Seggie  – Epee
Annabelle Slowiaczek – Foil

Commonwealth Veterans Championships (November 16-19, Largs, Scotland)
Attila Brungs – Sabre
Richard Purdie – Foil
Andrey Tyshchenko – Foil